Elżbieta II. O czym nie mówi królowa? (miękka)

Marek Rybarczyk


Średnia ocena: 6 / 6 z 1 ocen

Wyd.: Znak

Nasza cena
29,90 zł
(to ponad 25% taniej!)
Cena rynkowa
39,90 zł
(Oszczędzasz: 10,00 zł)

Fragment książki: Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?
(tylko w Księgarni Internetowej Grzbiet)

„Czy rzeczywiście coś do niej czujesz?” - dopytywał dowódca. „Tak, bardzo ją lubię. Pisuję do niej regularnie co tydzień” - odparł młodzieniec

Korespondencja również była pomysłem wuja Mountbattena. „Liścik czy karteczka do dziewczyny od czasu do czasu przecież ci nie zaszkodzą” - radził przyszywanemu synowi wujek Dickie.

Wiele wskazuje na to, że w sprawie małżeństwa Filipa i Li-libet wuj Dickie nagabywał królową od lata 1939 roku. Matka Elżbiety zbyła całą sprawę wzruszeniem ramion. Co nie znaczy, że spekulacje wokół przyszłego męża trzynastoletniej dziewczynki nie były tematem dworskich plotek. Babcia Elżbiety II, królowa Maria, ułożyła nawet oficjalną listę najlepszych kandydatów. Oczywiście nie było na niej zubożałego greckiego księcia Filipa, znaleźli się za to Karol, książę Luksemburga, duński książę Gorm i tuzin angielskich paniczów z najlepszych szlacheckich domów. Zalotników upatrywano wśród rodzin Blandfor-dów, Westmorlandów i Rutlandów.

Intryga wuja Dickiego

W1941 roku, podczas wakacyjnej podróży do Afryki Południowej, dwudziestoletni Filip został przyłapany na gorącym uczynku przez krewną Aleksandrę. Kiedy weszła, siedział w kajucie i próbował zasłonić ręką jakiś intymny liścik.

- Do kogo tak pilnie piszesz? - spytała księżna.

- Do księżniczki Elżbiety z Anglii - odparł Filip

- Ale przecież to jeszcze dziecko!? - oburzyła się Aleksandra, która sama strzelała za nim oczami.

Fragment ksiązki Elżbieta II. O czym nie mówi królowa? wydawnictwa Znak - opracowany przez księgarnie historyczną Grzbiet

- Co z tego? Być może się z nią ożenię - odparował książę. Nie dodał ani słowa o swoich uczuciach do księżniczki. Zapewne ich nie miał.

Filip realizował tylko plan wuja. Dla Elżbiety ten romans byt jak najbardziej poważny. Wkrótce zaczęła mówić o Filipie jako swoim wybranku. Jego fotografia pojawiła się na kominku w pokoju Elżbiety. Nie pomagały ostrzeżenia opiekunki Ma-rion Crawford, że da to ludziom pretekst do plotek. Elżbieta poszła na kompromis: wymieniła fotografię Filipa na nową, z brodą i wąsami. Oczywiście nic to nie dało, rodzina i tak się domyślała, że kuzynostwo są w sobie zakochani (Elżbieta i Filip, prapraprawnuki królowej Wiktorii, to krewni trzeciego tjoiz i stopnia).

Nie trzeba było długo czekać, żeby o tajemniczej fotografii przyszłej królowej napisały zagraniczne bulwarówki. Wuj Mountbatten triumfował. Na razie na serio zakochana była tylko jedna strona. Filip - jak wyznał w rozmowie ze swoim biografem - zaczął myśleć o małżeństwie z Elżbietą dopiero po woj-t9in | nie, w 1946 roku.

Młodziutka księżniczka całą wojnę wiernie czekała na swojego księcia z bajki. Wysyłała listy na okręty, na których służył, robiła dla niego skarpety na drutach i co wieczór całowała na dobranoc jego podobiznę, która z kominka przewędrowała na szalkę nocną. Podczas wizyt w pałacu wujek Dickie nigdy nie omieszkał wspomnieć Elżbiecie, gdzie wojuje Filip i jakie miał i ostatnio przygody.

Filip starał się zasłużyć na awans. Walczył na prawdziwej wojnie, co było jego marzeniem. W marcu 1941 roku odznaczył się w bitwie z włoską flotą koło Matapan, u wybrzeży Peloponezu. ą | Potem polował na hitlerowskie okręty podwodne.

Malutkiego Filipa wniesiono tam na pokład w skrzynce po pomarańczach, która zastąpiła kołyskę. Wraz z nim z Grecji uciekły jego cztery siostry. Rodzina rozpoczęła tułaczkę po Europie.
Filip wędrowniczek
Choć Filip nosił przydomek Grecki, po grecku nie znał nawet jednego słowa. Nie miał też z tym krajem nic wspólnego. Był od wczesnego dzieciństwa bezpaństwowym wygnańcem, dzieckiem podrzucanym jak przesyłka z kraju do kraju - od jednych hojnych krewnych do drugich, z jednego szkolnego internatu do drugiego. Dwie pierwsze dekady życia Filipa to przede wszystkim cierpienie i kłopoty z tożsamością. „Był jak psiak wiecznie szukający koszyka do spania, bo nigdy w życiu nie doczekał się własnego. Jak collie, który odpowiada na każdy przyjazny gest, merdając ogonem” - pisała krewna Aleksandra, królowa Jugosławii (notabene jedna z dam serca Filipa).
Pierwszym schronieniem zubożałych arystokratów: Andrzeja, Alicji i piątki ich dzieci był Paryż. Zamieszkali u bogatej ciotki w ekskluzywnym podparyskim miasteczku Saint Cloud. Alicja otworzyła sklepik z greckimi produktami - miodem, chałwą i pamiątkami. Andrzej przesiadywał w stołecznych kawiarniach z greckimi imigrantami, planując zamach stanu w Atenach. Szybko jednak przerzucił się na praktyczniejszą działalność - podboje miłosne. Przystojny książę bardzo podobał się kobietom - miał niezwykłe poczucie humoru, nienaganne stroje i maniery. Filipa, który wyrósł na małego urwisa, rozpieszczały angielskojęzyczne opiekunki i cztery starsze siostry.

Matka Filipa, żyjąca w cieniu kolejnych romansów męża, przeszła w 1931 roku poważne załamanie nerwowe. Wylądowała w sanatorium w Szwajcarii. Kolejne kuracje niewiele dawały. Alicję opętała mania religijna. Wpadała w trans i tarzała się po podłodze. Była przekonana, że jest kochanką Chrystusa i Buddy. Kiedy w miarę doszła do siebie, wróciła do Aten i założyła własny prawosławny zakon kontemplacyjny - Chrześcijańskie Zgromadzenie Sióstr pod wezwaniem świętych Marty i Marii. O Filipie niemal zapomniała. Do piętnastego roku życia nie wysłała mu nawet jednej kartki na urodziny. Czuł się tak, jakby nie miał matki - do dziś niechętnie o niej rozmawia.
Alicja Battenberg - szalona i szlachetna teściowa Elżbiety
Postać w habicie snująca się po korytarzach pałacu Buckingham? Brzmi jak tania literacka fikcja? A jednak to fakt, choć mało znany. W zakonny strój ubierała się na starość mieszkająca kątem u Windsorów matka męża Elżbiety II, Alicja Battenberg.
Jej życie pełne było dramatów i cierpień. Porzucona przez męża, księcia Andrzeja (wnuka króla Grecji Jerzego I). Alicja wpadła w latach trzydziestych w manię religijną, którą trzeba było leczyć psychiatrycznie. Skierowana na kurację do sanatoriów w Szwajcarii. była leczona przez samego Zygmunta Freuda.
W jej przypadku zamiast psychoterapii i analizowania wydarzeń z dzieciństwa słynny lekarz zalecił brutalne naświetlanie jajników w celu przyspieszenia menopauzy. Niewiele to pomogło. Alicja przez wiele miesięcy była przetrzymywana wbrew swojej woli w zakładzie psychiatrycznym. Kiedy doszła do siebie, wyjechała do Grecji i założyła zakon kontemplacyjny. Poświęciła życie opiece nad biednymi i chorymi.

Po więcej zapraszamy do załączonych przykladowych rozdziałów książki autorstwa: Marek Rybarczyk można tam znaleźć fragment książki jak i pdf zawierający spis treści i indeksy - z możliwością przeszukiwania - tylko w naszej księgarni internetowej!

Uwaga! Tekstowe fragmenty książki, są generowane automatycznie i mogą zawierać błędy.

Opis książki:

Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?. W młodości nieśmiała i zamknięta w sobie, ale też atrakcyjna jak pin-up girl i zdyscyplinowana jak żołnierka. Zna się na koniach jak mało kto i zawsze wie, na którego postawić. Nie znosi braku punktualności, herbatę pije w porcelanie tylko jednego producenta, a dla monarchii była gotowa poświęcić szczęście ukochanej siostry. Jej powiernikami byli ukochana niania i Winston Churchill. Nigdy nie miała być królową. Elżbieta II. Kim jest kobieta, która wyrosła na jedną z najtwardszych władczyń w historii Europy? Co skrywa jej wiecznie opanowane oblicze? Doświadczony autor, były dziennikarz BBC i korespondent w Londynie, Marek Rybarczyk, z werwą i polotem rysuje pełen niuansów portret jednej z najbardziej znanych, a jednocześnie skrytych postaci współczesnej historii. Kobiety uwielbianej przez miliony Brytyjczyków i znanej na całym świecie. Władczyni, która stała się symbolem wielkiego niegdyś imperium i która żelazną ręką wprowadziła w XXI wiek ród Windsorów, pokonując liczne wewnętrzne i medialne burze. Tajemnice, sekrety, zdrady. Oto prawdziwa historia Elżbiety II.

Szczegóły książki

Mamy radość zaprezentować Państwu pozycję oficyny Znak, wydaną w dwatysiące szesnastym roku.

Marek Rybarczyk na trzystu trzydziestu sześciu stronach zaprezentował opowieść pod tytułem Elżbieta II. O czym nie mówi królowa?.

Książka dostępna jest w Internetowej księgarni historycznej Grzbiet.pl w bardzo dobrej cenie.

Pozycja wydana jest w okładce typu - miękka w formacie dwadzieścia na czternaście centymetrów.

Zapraszamy do lektury!

Uwaga - kupując w naszej księgarni internetowej wspieracie renowacje zabyktów techniki - więcej szczegółów w naszym blogu.

Ilość stron:336
Rok wydania:2016
ISBN:9788324036202
Rodzaj okładki:miękka
Dział:książki
Wymiary:20 cm x 14 cm
Nasza cena
29,90 zł
(to ponad 25% taniej!)
Cena rynkowa
39,90 zł
(Oszczędzasz: 10,00 zł)Nowe książki w wydawnictwie: Znak

nasza cena:

52,40 zł
To ponad 25% taniej!

As. Wspomnienia legendarnego dowódcy dywizjonu 303

Witold Urbanowicz

Wydawnictwo: Znak

Druga wojna światowa widziana z kokpitu. Początek jutra, Świt zwycięstwa i Ogień nad Chinami¬ - porywające wojenne wspomnienia polskiego asa myśliwskiego po raz pierwszy w jednym tomie! Jak wyglądały pierwsze dni września 1939 roku z perspektywy porucznika lotnictwa? Co czuje człowiek ostrzeliwany przez messerschmitta? Jak to jest - w piątek zestrzelić cztery niemieckie samoloty jednego dnia, a w poniedziałek powtórzyć ten wyczyn? Jak wygląda powietrzny pojedynek z kamikadze? Co myśli pilot, gdy widzi ciało zestrzelonego wroga spadające do pełnego rekinów oceanu? O swoich w...

nasza cena:

74,22 zł
To ponad 25% taniej!

Bądź piękna. Sztuka ekscentrycznego glamour

Teese Ditta Von

Wydawnictwo: Znak

Przyhamuj z makijażem oczu, jeśli uwydatniasz usta czerwoną szminką. Zasady? Chcesz mi powiedzieć, że Marilyn Monroe, Hedy Lamarr i Rita Hayworth się myliły? Ikona glamour, muza projektantów, inspiracja dla milionów kobiet na świecie. Dita von Teese. W prawdziwie wielkim stylu przeistoczyła się z piegowatej dziewczyny o włosach koloru truskawkowego blond, w kobietę z okładek Vogue'a i Vanity Fair. Sama nauczyła malować się kocie oko, szminkować usta na czerwono i robić pieprzyk, który przypomina znak interpunkcyjny. Jej znak rozpoznawczy. Jest ucieleśnieniem kobiecości. Poznaj j...

nasza cena:

33,64 zł
To ponad 25% taniej!

Cybulski Podwójne salto

Dorota Karaś

Wydawnictwo: Znak

Brawurowa biografia człowieka, który został legendą BYŁO ICH DWÓCH. Pierwszego znają wszyscy: "polski James Dean", największy gwiazdor filmowy epoki, obiekt westchnień tysięcy kobiet. Kultowy Maciek Chełmicki w Popiele i diamencie. Ginie pod kołami pociągu, dzień po otrzymaniu propozycji zagrania w amerykańskiej telewizji. Drugiego znali nieliczni: chłopak z nerwicą natręctw i kompleksami na punkcie swojej sylwetki, z marną dykcją i kiepską pamięcią. Jego zmagania z własnym mitem, których ofiarą padają żona i syn, trwają aż do tragicznego końca. Dorota Karaś z reporterską docie...

nasza cena:

33,64 zł
To ponad 25% taniej!

Emily Dickinson Wiersze wybrane

Emily Dickinson

Wydawnictwo: Znak

Emily Dickinson (1830-1886) Jedna z najbardziej oryginalnych i najwybitniejszych poetek amerykańskich, wciąż pozostaje nieprzeniknioną zagadką jako pisarka i jako człowiek. Niemal całe życie spędziła w rodzinnym domu, z dala od świata, zaledwie kilka razy opuszczając Amherst, miejsce swego urodzenia. Przed 1886 r. ukazało się drukiem jedynie kilka z ponad 1700 jej wierszy. Reszta przetrwała w zamkniętym na klucz kufrze, którego zawartość dopiero po śmierci poetki pozwoliła odkryć jej niezwykły talent, nowatorstwo, przenikliwość. W krótkie, pełne paradoksów utwory chwytała rzeczywi...

nasza cena:

27,64 zł
To ponad 25% taniej!

Leśna Polana

Katarzyna Michalak

Wydawnictwo: Znak

Trzy przyjaciółki Trzech braci Trzy historie Jedno zakończenie Czy wszystkie życiowe porażki i niegodziwości można tłumaczyć trudnym dzieciństwem? Jeśli tak, to trzej bracia Prado - Wiktor, Marcin i Patryk - mogliby się stoczyć na samo dno i obwiniać tego, który zamienił pierwsze lata ich życia w piekło: swojego ojczyma. Trzy przyjaciółki - Gabrysia, Majka i Julia - też nie miały najłatwiej. O Majce i Julii rodzice zapomnieli, a Gabriela od najmłodszych lat musiała dbać o siebie i o przybranego ojca, którego ubeckie tortury pozbawiły zdrowia i sił. Pierwszy tom Leśnej Trylogii op...

nasza cena:

27,64 zł
To ponad 25% taniej!

Lion Droga do domu

Saroo Brierley

Wydawnictwo: Znak

Slumdog był poruszającą fikcją. Tę historię napisało życie. Dwadzieścia pięć lat rozłąki. Ponad milion kilometrów kwadratowych do przeszukania. I chłopiec, który zrobi wszystko, aby po latach odnaleźć utraconą rodzinę. Pięcioletni Saroo zostaje sam na dworcu kolejowym. Szukając starszego brata, wsiada do przypadkowego pociągu i zmęczony... zasypia. Budzi się półtora tysiąca kilometrów od domu, w pięciomilionowej Kalkucie. Nie pamięta, skąd pochodzi, nie wie, jak wrócić. Walczy o przetrwanie w jednym z najbardziej przerażających miast świata. Śpi na brudnych ulicach, ucieka przed...

nasza cena:

37,40 zł
To ponad 25% taniej!

Pokaż swój styl. Jak się wyróżnić, przyciągnąć obserwujących i zbudować markę na Instagramie

Aimee Song

Wydawnictwo: Znak

Chcesz się dowiedzieć, jak wyróżnić swoje zdjęcia wśród milionów selfie wrzucanych codziennie na Instagram? Jak je edytować i tagować? Jak zdobyć aktywnych obserwatorów i współpracować z reklamodawcami? Jak zbudować na Instagramie własną markę i zostać influencerką? O tym wszystkim opowie ci Aimee Song, autorka bloga "Song of Style". Jest jedną z najbardziej znanych blogerek świata, uznaną przez "The Business of Fashion" za osobę kształtującą światowy rynek mody. Znalazła się na liście 30 największych biznesowych talentów przed trzydziestką magazynu "Forbes". Na pokazach mody zasi...

nasza cena:

28,40 zł
To ponad 25% taniej!

Slow life według ojca Leona

Leon Knabit

Wydawnictwo: Znak

Szczęście to stan ducha A gdyby tak zaszyć się gdzieś w ciszy, oczyścić umysł, pobyć chwilę offline? Tysiącletnie mury tynieckiego klasztoru to idealne miejsce na duchowe spa. Blisko natury, z dala od medialnego zgiełku, można wypić kawę z najbardziej wyluzowanym polskim mnichem. I porozmawiać o tym, co się naprawdę liczy. Cezik zdradza, co myśli o internetowym hejcie i co chciałby wpoić swojemu synowi... Leonowi. Aśka Kołaczkowska opowiada o różnych stronach kobiecości i o tym, jak ważny jest uścisk ręki. Marcin Prokop ujawnia swoją receptę na to, jak w życiu nie przegiąć... Z ojc...

nasza cena:

52,40 zł
To ponad 25% taniej!

Smitten Kitchen czyli Nowy Jork na talerzu

Deb Perelman

Wydawnictwo: Znak

Tu nie ma kakofonii kolorów, czcionek, photoshopowych bajerów, starych łyżek i obtłuczonych glinianych kubków. Jest kobieta, jej mała kuchnia, kuchenny blat, minimum urządzeń i potrawy, które wołają: zrób mnie. Tu wszystko jest do zrobienia. Apetyczne, kolorowe, domowe. WHITE PLATE *** MAŁA KUCHNIA W WIELKIM MIEŚCIE Przede wszystkim jest Nowy Jork. Miasto tysiąca zapachów, setek nacji i języków. Pulsująca kolorami mekka smakoszy. Kulinarny tygiel, w którym wykwintna kuchnia miesza się z potrawami ze wszystkich stron świata. Jest też maleńka kuchnia na Manhattanie, której 4m2 szcz...

nasza cena:

29,90 zł
To ponad 25% taniej!

Sully W poszukiwaniu tego co naprawdę ma znaczenie

Chesley Sullenberger

Wydawnictwo: Znak

Książka, na podstawie której powstał film z Tomem Hanksem w roli tytułowego kapitana Sully 15 stycznia 2009 roku. W chwilę po starcie z nowojorskiego lotniska ważący 73 tony samolot Airbus A320 ze 155 osobami na pokładzie stracił moc w obu silnikach. Wydawało się, że maszyna musi runąć na miasto. Za sterami samolotu siedział jednak kapitan Chesley "Sully" Sullenberger, który podjął decyzję o awaryjnym lądowaniu na rzece Hudson. Spokojna reakcja kapitana nie tylko pozwoliła uniknąć katastrofy, lecz także sprawiła, że stał się bohaterem i inspiracją dla ludzi na całym świecie. Jego...

nasza cena:

14,90 zł
To ponad 25% taniej!

Wytęż wzrok.Wilq Superbohater

Bartosz Minkiewicz

Wydawnictwo: Znak

Pierwszy zeszyt "znajdź różnice" dla dorosłych. Wyśledź 15 różnic pomiędzy dwoma sąsiadującymi rysunkami i odkryj nowe przygody Wilqa. Wytęż wzrok i zostań Superbohaterem.

Koszty wysyłki


tania wysyłka paczkomat tania wysyłka inpost tania wysyłka poczta polska tania wysyłka kurier
Zobacz jak pakujemy książki


Zdajemy sobie sprawę, że na drodze pomiędzy nami, a Tobą znajduje się firma transportowa.
Dlatego ze szczególną starannością pakujemy książki, by doszły do Ciebie zawsze w nienaruszonym stanie.


Oceny książki


Oceń książkę:Księgarnia Internetowa Grzbiet.pl
TO ZNACZNIE WIĘCEJ NIŻ ZWYKŁA KSIĘGARNIA HISTORYCZNA

Książki, to nasza pasja. Historia, to miłość. Zabytki techniki, to fascynacja.

W 2013 roku postanowiliśmy robić coś więcej dla zabytków techniki. Aktywnie włączyliśmy się w proces renowacji najstarszego czołgu w polskiej kolekcji muzealnej – Renault FT-17.

Dzisiaj w miarę posiadanego czasu staramy się wspierać muzea by jak najszerzej krzewić myśl techniczną i historię jako taką.

Spotkać nas można w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej (oddział Muzeum Wojska Polskiego).

Prowadząc księgarnia historyczną Grzbiet.pl postanowiliśmy, aby cześć dochodów z tej działalności przeznaczać na wsparcie konserwacji i renowacji zabytków techniki będących w Polskich muzeach.

Szanowni Państwo – z każdą kupioną w księgarni historycznej Grzbiet książką, stajecie się Mecenasami zabytków techniki. To dzięki Wam możemy zrobić więcej, aby zbiory muzealne cieszyły oczy dzieci naszych dzieci. Teraz i w przyszłości.

Dowiedz się więcej