23 sier

Bitwa Stalingradzka w książkach

  Tomek   Recenzje
 księgarnia historyczna

Księgarnia historyczna przedstawia garść książek związanych z bitwą Stalingradzką.

Księgarnia historyczna Grzbiet.pl, książka Stalingrad Księgarnia historyczna Grzbiet.pl, książka Stalingrad. Triumf Armii Czerwonej Jest ku temu okazja, bowiem dziś, 23 sierpnia, jest rocznica rozpoczęcia walk w Stalingradzie. Właśnie wówczas, w roku 1942 niemiecka 4 Flota Powietrzna Luftwaffe dokonała intensywnego bombardowania terenów miejskich, a wojska lądowe podeszły do miasta.
Zanim doszło do oblężenia miasta, a następnie do sowieckiego uderzenia, sztab niemiecki wdrożył tak zwany Fall Blau – plan operacji ofensywy na południowym odcinku frontu w kierunku roponośnych terenów Kaukazu.
Pomysł na operację powstał po analizie sytuacji taktycznej wiosną 1942 roku (więcej o tym w innych książkach księgarni historycznej grzbiet.pl).

Zamysł wyglądał bardzo kusząco – za jednym zamachem można było osiągnąć trzy strategiczne cele:

1. Odciąć machinę wojenną Stalina od złóż ropy naftowej znajdujących się za Kaukazem.
2. Przerwać komunikację odbywająca się na Wołdze.
3. Wyeliminować moce produkcyjne znajdujące się w Stalingradzie i jego okolicach.

Stalingrad jako cel operacji nie został wybrany przypadkowo. Na początku 1940 roku było to trzecie co do wielkości miasto w ZSRR liczące około 850 tysięcy mieszkańców, posiadające bardzo rozbudowany w poprzednich pięciolatkach przemysł, pracujący obecnie na potrzeby wojny.

Fall Blau rozpoczął się w lipcu 1942 roku.

Początkowe sukcesy utwierdzały niemieckie dowództwo w słuszności swoich założeń, choć zaobserwowano pewną zmianę w postawi armii czerwonej – skuteczniej wycofywała się, uniemożliwiając powstawanie dużej wielkości zgrupowań okrążonych jednostek, co było bardzo charakterystyczne dla działań roku 1941.

Być może na postawę armii czerwonej miała wpływ dyrektywa Stalina, znana jako rozkaz 227. Przewidywała ona drakońską odpowiedzialność dla dezerterów i panikarzy (oraz dla ich rodzin). W konsekwencji rozkazu w jednostkach powstały pododdziały zaporowe (nie mylić z już istniejącymi jednostkami zaporowymi NKWD), które wyłapywały i osądzały wszystkich żołnierzy podejrzanych o dezercję.

Bazując na danych z monografii Pychałowa (wydana w 2004 roku w Wostok cytat z wikipedii):
... „ogółem w okresie od 1 sierpnia do 15 października 1942 r. oddziały te zatrzymały na tyłach 140 tysięcy wojskowych, z czego około 4 tysiące aresztowano, rozstrzelano 1189 osób, do kompanii karnych skierowano około 3 tysięcy, a do batalionów karnych – prawie 200 osób, natomiast do macierzystych jednostek oraz do punktów zbiorczych zawrócono 130 tysięcy osób. Oddziały Frontu Stalingradzkiego i Dońskiego (20% z ogólnej liczby oddziałów) w ww. okresie zatrzymały ogółem prawie 52 tysiące wojskowych, czyli prawie 37%; natomiast łącznie rozstrzelały 711 osób, czyli prawie 60% z ogólnej liczby.” …
Na marginesie dodam, że w książkach (dostępnych w księgarni historycznej) mało jest informacji o działaniach „motywacyjnych” Stalina względem swojego narodu. Nieco światła wpuszczają książki Marka Sołonina – ale o tym w innym rozdziale blogu księgarni historycznej.

Wracając do stalingradzkiej opowieści, w sierpniu 1942 roku walki oparły się o miasto i pozornie zatrzymały w miejscu. Pozornie, bowiem działania trwały na wielu frontach, ale to tym opowiedzą już konkretne nasze książki.

Warto zaakcentować jeszcze dwie daty związane z bitwą w Stalingradzie:

Księgarnia historyczna Grzbiet.pl, książka Paulus Trauma Stalingradu 19 listopad 1942 roku, kiedy to rusza sowiecka ofensywa – operacja Uran. W jej wyniku niemiecka 6 armia zostaje okrążona. Oczywiście precyzyjnie byłoby napisać, że do okrążenia doszło na skutek decyzji Hitlera, który zakazał wykonania manewru wycofania 6 armii. Fakt pozostaje faktem, że 26 listopada wojska Paulusa zostają okrążone.

26 stycznia okrążone oddziały zostają podzielone przez wojska sowieckie na dwa zgrupowania.
Południowe, dowodzone przez Paulusa, kapituluje 31 stycznia. Północne, pod dowództwem Streckera upada dwa dni później.
2 luty uznany jest za ostatni dzień bitwy Stalingradzkiej.

Choć nie jest to koniec umierania.. Wojna jest okrutna.
Do walk po stronie niemieckiej przystąpiło około 350 tysięcy żołnierzy. W kotle poddało się około 90 tysięcy. Ostatni żołnierz powrócił do Niemiec w 1955 roku. Z 90 tysięcy przetrwało do dnia powrotu około 5 tysięcy.

Czas niewoli przetrwał również feldmarszałek Paulus. Osiedlony został w NRD. Zmarł w 1957 roku.

Uczestnicy po latach...

Z ciekawostek warto wspomnieć o postaciach strony sowieckiej wierchuszki kolejnych dziesięcioleci, biorących udział w bitwie Stalingradzkiej: Nikita Chruszczow był głównym oficerem politycznym frontu stalingradzkiego, a Leonid Breżniew pełnił funkcje w zarządzie politycznym frontu południowego.

Ciekawe książki z oferty księgarni historycznej Grzbiet.pl

Księgarnia historyczna Grzbiet.pl, książka Biała Róża ze Stalingradu. Prawdziwa historia Lidii Władimirowny Litwiak Księgarnia historyczna Grzbiet.pl, książka Zatrzymani pod Stalingradem. Klęska Luftwaffe i Hitlera na wschodzie 1942-1943 Książek o bitwie stalingradzkiej napisano bardzo dużo. Kilka pozycji jest wręcz doskonałych (i powszechnie znanych, jak choćby Stalingrad Beevora wydawnictwa Znak). W księgarni historycznej Grzbiet można je zanieść klikają w tag #Bitwa stalingradzka

W śród tych pozycji dwie są bardzo odlotowe – i to dosłownie.
Pierwsza to opowieść o Lily – białej róży Stalingradu . Dziewczyna, pilot myśliwca walczącego z Luftwaffe na stalingradzkim niebie.
Lidia Litwiak uznawana jest za najskuteczniejszą kobietę pilota w ZSRR. Niestety, poległa w boju w trakcie kolejnej wielkiej operacji na froncie wschodnim – na łuku Kurskim.Druga opowieść to książka wydana przez Napoleona V - Zatrzymani pod Stalingradem. Klęska Luftwaffe i Hitlera na wschodzie 1942-1943.
Fantastyczny przekaz historii, opowieść o operacji mającej utrzymać sprawność bojową oddziałów 6 armii Paulusa. Wiemy, że Luftwaffe dała rady. Aby wojsko Paulusa mogło żyć i walczyć dzień w dzień powinno do nich docierać 500 ton zaopatrzenia.
4 Flota Powietrzna nie była wstanie udziwniać takiego wyzwania. Po dwóch zimowych miesiącach kocioł kapituluje.

Bitwa Stalingradzka to ogromne wydarzenie rozgrywające się na froncie wschodnim. Punkt przełomowy. Wehrmacht został rozgromiony.

Komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarzKsięgarnia Internetowa Grzbiet.pl
TO ZNACZNIE WIĘCEJ NIŻ ZWYKŁA KSIĘGARNIA HISTORYCZNA

Książki, to nasza pasja. Historia, to miłość. Zabytki techniki, to fascynacja.

W 2013 roku postanowiliśmy robić coś więcej dla zabytków techniki. Aktywnie włączyliśmy się w proces renowacji najstarszego czołgu w polskiej kolekcji muzealnej – Renault FT-17.

Dzisiaj w miarę posiadanego czasu staramy się wspierać muzea by jak najszerzej krzewić myśl techniczną i historię jako taką.

Spotkać nas można w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej (oddział Muzeum Wojska Polskiego).

Prowadząc księgarnia historyczną Grzbiet.pl postanowiliśmy, aby cześć dochodów z tej działalności przeznaczać na wsparcie konserwacji i renowacji zabytków techniki będących w Polskich muzeach.

Szanowni Państwo – z każdą kupioną w księgarni historycznej Grzbiet książką, stajecie się Mecenasami zabytków techniki. To dzięki Wam możemy zrobić więcej, aby zbiory muzealne cieszyły oczy dzieci naszych dzieci. Teraz i w przyszłości.

Dowiedz się więcej