7 wrz

Karbala. Raport z obrony City Hall

  Tomek   Recenzje

Karbala. Raport z obrony City Hall, książka napisana przez świadka ówczesnych wydarzeń.

Księgarnia historyczna Grzbiet.pl, książkaKarbala. Raport z obrony City Hal

W przypadku kapitana Grzegorza Kaliciaka (posługuję się stopniem z okresu walk w Iraku), słowo świadek to zbyt mało. Ten człowiek dowodził, bezpośrednio na linii walki.

Podpułkownika Kaliciak, który oddelegowany został przez MON jako konsultant od spraw dotyczących wydarzeń w Karbali oraz sposobu działań bojowych miał duży wpływ na powstawanie filmu Karbala.
W kontekście książki bardzo ciesze się z tego faktu, bowiem książka jest dobra. Powiem więcej, bardzo dobra. Odciągała mnie od pracy w 100%. Po prostu musiałem ją przeczytać.
Jak zawsze powstają pytania o jakość historycznego przekazu, o dbałość o szczegóły , itp.
W przypadku tej pozycji (oraz Karbali wydanej 2 tygodnie temu) jest coś znacznie ważniejszego – w moim odczuciu – niż 100% zgodność historyczna.
A jest tym przesłanie:

Nasi żołnierze robią trudną robotę.

Księgarnia historyczna Grzbiet.pl, książka Karbala. Raport z obrony City Hal

Pojechali walczyć, bo tak im kazali politycy. Ryzykują własne życie.
Z obu książek czuć klimat działań w Iraku.
W jednym z wywiadów z reżyserem Karbali przeczytałem zdanie, że obraz ten składa się z trzech wątków – dwa z nich zdarzyły się podczas drugiej zmiany (archeolog i walki o ratusz). Trzeci wątek, sanitariusz który stchórzył gdy miał udzielić pomocy pod ogniem wydarzył się naprawdę, ale podczas trzeciej zmiany.
Ni jak ma się to do prawdy o walkach w Karbali.
Ale … - w 100% ma się to do żołnierskiego trudu. Walka zawsze opiera się na ludziach, na ich charakterach, silniej woli, na wyszkoleniu a dopiero gdzieś tam na sprzęcie (choć dobry sprzęt jest bardzo ważny, bo daje możliwości większe od przeciwnika).

Z niecierpliwością czekam na film, a książkę Karbala. Raport z obrony City Hall bardzo polecam!

P.s.

Ostanie zdjęcie znalazłem na stronie http://www.formacjasgo.pl/. W artykule umieszczonym tu, Autor wstawia kilka bardzo ciekawych zdjęć i dość przejmujący tekst. Popis pod artykułem:

JA małe ogniwo ówczesnych wydarzeń.

Komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarzKsięgarnia Internetowa Grzbiet.pl
TO ZNACZNIE WIĘCEJ NIŻ ZWYKŁA KSIĘGARNIA HISTORYCZNA

Książki, to nasza pasja. Historia, to miłość. Zabytki techniki, to fascynacja.

W 2013 roku postanowiliśmy robić coś więcej dla zabytków techniki. Aktywnie włączyliśmy się w proces renowacji najstarszego czołgu w polskiej kolekcji muzealnej – Renault FT-17.

Dzisiaj w miarę posiadanego czasu staramy się wspierać muzea by jak najszerzej krzewić myśl techniczną i historię jako taką.

Spotkać nas można w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej (oddział Muzeum Wojska Polskiego).

Prowadząc księgarnia historyczną Grzbiet.pl postanowiliśmy, aby cześć dochodów z tej działalności przeznaczać na wsparcie konserwacji i renowacji zabytków techniki będących w Polskich muzeach.

Szanowni Państwo – z każdą kupioną w księgarni historycznej Grzbiet książką, stajecie się Mecenasami zabytków techniki. To dzięki Wam możemy zrobić więcej, aby zbiory muzealne cieszyły oczy dzieci naszych dzieci. Teraz i w przyszłości.

Dowiedz się więcej