02 wrz

Karbala - trzy noce pod ogniem

  Tomek   Recenzje

Karbala – książka o walce oddziału Wojska Polskiego w City Hall

11 września na ekrany kin wchodzi film Karbala.
Zrealizowany został wraz z książką o tym samy tytule, dostępną już w sprzedaży w księgarni historycznej Grzbiet.pl

Zawsze, kiedy przychodzi mi konfrontować książkę i film odczuwam dyskomfort. Bardzo, ale to naprawdę bardzo rzadko kiedy film jest lepszy w moim odbiorze od książki, choć oczywiście dostarcza znacznie innych doznań.

Początkowo chciałem do książki Karbala powrócić po obejrzeniu filmu, lecz z powodu wagi wydarzenia o którym mówią oba utwory postanowiłem nie łączyć ich.

Przeczytałem książkę.

Księgarnia historyczna Grzbiet.pl, książka Karbala

11 lat temu Wojsko Polskie jadące na misję „pokojową” / „stabilizacyjną” czy jak by tego nie nazywać stanęło przed realnym zagrożeniem wynikającym z działań bojowych. W Karbali stoczyło regularną trzy dniową bitwę. Precyzyjniej – walczono głównie nocami, ponieważ rebelianci nie decydowali się na ataki w dzień.

Bitwa miała miejsce 3-6 kwietnia 2004 roku, odbyła się w Karbali, w tak zwanym City Hall tj. dwupiętrowym budynku w którym siedzibę miały lokalne władze w tym policja. Warto dodać, że poza 15 żołnierzami Wojska Polskiego w budynku walczył również 8 osobowy oddział żołnierzy bułgarskich i pielęgniarka. Jako wsparcie w bezpośredniej okolicy budynku stacjonowały dwa bułgarskie BRDMy.

Dzisiaj media informując o tej bitwie nadają jej rangę największej bitwy Polaków od zakończenia II Wojny Światowej.
Jest to bardzo chwytliwa teza, pomijająca historyczne fakty. Chyba, że jednoznacznie traktujemy LWP jako armię obcą. Moim zdaniem nie jest takie podejście poprawne, bowiem choć LWP podległe było sowietom, a kadra oficerska była mocno z sowietyzowana (piszę w kontekście lat 1945-1950) to jednak żołnierzami przelewającymi krew byli Polacy.
Fragment ten pisze w kontekście przeprowadzonej Akcji Wisła, czyli operacji zlikwidowania UPA działającego w szeroko rozumianych Bieszczadach.
Dla niewtajemniczonych – UPA to z jednej strony taka formacja z czerwono-czarną flagą pod którą dumnie stają polscy politycy podczas ukraińskich „ruchawek”, a z drugiej jest to organizacja która II Wojny Światowej wymordowała więcej Polaków niż Niemcy i ich pomocnicy podczas Powstania Warszawskiego.

Tyle wtrącenia, czas wracać do Karbali

Księgarnia historyczna Grzbiet.pl, książka Karbala

Proszę nie traktować tego wtrącenia jako chęci odebrania weteranom walk w Karbali należnego im szacunku. To raczej pstryczek w nos wszechwiedzącym mediom.

Wracając do książki Karbala – powala. Po prostu powala. Jest dobrze napisana, czuć w niej rękę dobrego pisarza, który wykorzystuje ten dramatyczny czas do poprowadzenia opowieści.
Przyznaję, że choć nie mam problemu z oglądaniem drastycznych scen, rozdział opisujący zamachy samobójców zrobił ogromne wrażenie tak, że chwilami było mi troszkę niedobrze..

Książka Karbala nie daje się odłożyć przed skończeniem czytania. Tak miałem jak i mój kolega. Może dlatego, że istnieje w nas silne poczucie obowiązku, a przez to solidaryzujemy się z wojskiem. Wiemy, jak trudna jest to praca. Wiemy, że wyjazd na misję to nie jest spacerek, że zawsze istnieje możliwość powstania takiej sytuacji (jak ta w Karbali), w której trzeba wyjąć broń i walczyć o przeżycie.

Książka jest bardzo ciekawie napisaną opowieścią.
Polecam.

Film Karbala - czy warto zobaczyć?

Księgarnia historyczna Grzbiet.pl, książka Karbala

Moim zdaniem warto. Nawet trzeba. W kontekście wyjazdu Polskich żołnierzy na różna „misje” często rozlegają się głosy krytyki. Siedząca w miłych, bezpiecznych fotelach publiczność potrafi skandować populistyczne hasła pod adresem żołnierzy. Potrafi wyzwać ich od najemników gwałcących cudzą wolność..

Pamiętajmy, że żołnierz ma robić swoje. Działa pod bardzo dużą presją, w stresie o bezpieczeństwo własne i kolegów. Ich robota to nie żarty. Ja mam nadzieję część żołnierskiego trudu zobaczyć na ekranie. I dlatego uważam, że warto pójść do kina i zobaczyć, dowiedzieć się trochę więcej na czym polega żołnierska robota.

A wszystkim tak głośno przez ostatnie lata skandującym obelgi pod adresem wojska pragnę przypomnieć – Żołnierz robi to co mu politycy rozkażą. Szanujmy Ich robotę, a własne zdanie na temat geopolityki kierujmy do rządzących.

p.s. umieszczone w tym wpisie zdjęcia pochodzą z książki Karbala. Są to materiały powstałe podczas kręcenia filmu.

Księgarnia historyczna Grzbiet.pl, książka Karbala

Zwiastuny filmu KarbalaKomentarze

Zaloguj się aby dodać komentarzKsięgarnia Internetowa Grzbiet.pl
TO ZNACZNIE WIĘCEJ NIŻ ZWYKŁA KSIĘGARNIA HISTORYCZNA

Książki, to nasza pasja. Historia, to miłość. Zabytki techniki, to fascynacja.

W 2013 roku postanowiliśmy robić coś więcej dla zabytków techniki. Aktywnie włączyliśmy się w proces renowacji najstarszego czołgu w polskiej kolekcji muzealnej – Renault FT-17.

Dzisiaj w miarę posiadanego czasu staramy się wspierać muzea by jak najszerzej krzewić myśl techniczną i historię jako taką.

Spotkać nas można w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej (oddział Muzeum Wojska Polskiego).

Prowadząc księgarnia historyczną Grzbiet.pl postanowiliśmy, aby cześć dochodów z tej działalności przeznaczać na wsparcie konserwacji i renowacji zabytków techniki będących w Polskich muzeach.

Szanowni Państwo – z każdą kupioną w księgarni historycznej Grzbiet książką, stajecie się Mecenasami zabytków techniki. To dzięki Wam możemy zrobić więcej, aby zbiory muzealne cieszyły oczy dzieci naszych dzieci. Teraz i w przyszłości.

Dowiedz się więcej