30 sier

Książka Czerwiec 1941 Ostateczna diagnoza

  Tomek   Recenzje

Czerwiec 1941 Ostateczna diagnoza – książka Marka Sołonina.

Czasem tak jest, że muszą powstać książki trudne do czytania. Tak jest w tym przypadku.
Wszystkie dotychczasowe książki Marka Sołonina - a jest ich w księgarni historycznej grzbiet dość dużo – są napisane porywająco. Nawet ta najcięższa - „Nic dobrego na wojnie” - pomimo bardzo makabrycznego tematu (tematów) zachęca do przeczytania od deski do deski.

Czerwiec 1941 Ostateczna diagnoza, aż taka porywająca nie jest – moim zdaniem.
Nie chcę przez to powiedzieć, że nie jest ciekawa.
Bo jest, ale siedzę z tą książką już drugi tydzień i nie mogę skończyć ją czytać. Powiem więcej, jestem dopiero w połowie.

Powód tego stanu rzeczy jest prosty – Sołonin postanowił opisać wydarzenia czerwca 1941 roku w bardzo dokładny i wyczerpujący sposób. Kolokwialnie mówiąc – podać treść krowie na miedzy.

Nie śledzę sowieckiej prasy, telewizji i innych internetów. Czasem tylko docierają do mnie okruchy nawoływań czynników oficjalnych – również w kontekście naszej historii – aby nie szargać pamięci, aby nie pisać historii na nowo.
I to rozumiem! Po co pisać na nowo, skoro stara jest taka dopracowana? Przez tyle lat komuny niejednokrotnie zmieniana, docierana, upiększana.
I chyba problem naszego wschodniego sąsiada tkwi właśnie w takich ludziach jak Sołonin, czasem stawiających nieśmiałe pytanie „dlaczego tak się stało”?
Domyślam się, że jak Autor postawi jakąś tezę to od razu nagonka (w internecie to po prostu hejt!).
Udowadnianie, że Sołonin (na przykład) pisze głupoty. Wszyscy przecież wiedzą, że w niespodziewanym ataku na miłujący pokój ZSRR hitlerowska machina wykorzystując swoją przewagą jakościową i ilościową… Historia dała za mało czasu… itp...
Czasem, w książkach wydawanych obecnie i u nas, widać ten wątek bardzo mocno - ot takie spostrzeżenie związane z prowadzeniem księgarni historycznej.

O tym miłującym pokój ZSRR jest właśnie książka Czerwiec 1941 Ostateczna diagnoza.
Początkowo Autor omawia przygotowania do – i tu Sołonin po raz kolejny wykazuje, że chodziło o uderzenia na Europę.
Omówienie sprzętu, omówienie organizacji jednostek. Cenne, bowiem dokonanie na tle sowieckiego przeciwnika jakim była armia niemiecka.
Punkt po punkcie, z powołaniem się na dostępne dokumenty.

Druga część książki - to przedstawienie działań bojowych w pierwszych dniach kampanii. Ponownie chwila po chwili, jednostka po jednostce, cały czas w odniesieniu do zachowanych dokumentów OBU stron. Oczywiście, nie jest to dokumentacja kompletna – co Autor skrupulatnie zaznacza. Głównie brakuje dokumentów – sowieckich.. I to nie przez fakt jakiegoś zniszczenia kwitów (choć osobiście bym się przy tym nie upierał). Armia sowiecka (na szczeblach korpusów i dywizji) wraz z wybuchem wojny przestał wydawać rozkazy w formie pisemnej. Jako ciekawostkę należy traktować zbiór dokumentów z epoki, opisujących działania bojowe z czerwca spisane pod koniec sierpnia już po rozbiciu jednostek.

Właśnie mnogość odniesień do relacji światków, do dokumentów - wraz z wytłumaczeniem okoliczności powstania kwitu, do sytuacji taktycznej spowalnia czytanie. Po prostu aby dobrze zrozumieć czerwcowy tydzień trzeba tę książką Sołonina czytać bardzo uważnie.
Najlepiej z dobrą mapą „na kolanach”.

Jakie będą wnioski Autora – nie wiem. Znając jego poglądy z poprzednich książek domyślam się w którą stronę pójdzie narracja. Tradycyjnie, na koniec książki nie zaglądam. Po przeczytaniu całej książki postaram się uzupełnić relację w księgarni historycznej Grzbiet.pl

Komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarzKsięgarnia Internetowa Grzbiet.pl
TO ZNACZNIE WIĘCEJ NIŻ ZWYKŁA KSIĘGARNIA HISTORYCZNA

Książki, to nasza pasja. Historia, to miłość. Zabytki techniki, to fascynacja.

W 2013 roku postanowiliśmy robić coś więcej dla zabytków techniki. Aktywnie włączyliśmy się w proces renowacji najstarszego czołgu w polskiej kolekcji muzealnej – Renault FT-17.

Dzisiaj w miarę posiadanego czasu staramy się wspierać muzea by jak najszerzej krzewić myśl techniczną i historię jako taką.

Spotkać nas można w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej (oddział Muzeum Wojska Polskiego).

Prowadząc księgarnia historyczną Grzbiet.pl postanowiliśmy, aby cześć dochodów z tej działalności przeznaczać na wsparcie konserwacji i renowacji zabytków techniki będących w Polskich muzeach.

Szanowni Państwo – z każdą kupioną w księgarni historycznej Grzbiet książką, stajecie się Mecenasami zabytków techniki. To dzięki Wam możemy zrobić więcej, aby zbiory muzealne cieszyły oczy dzieci naszych dzieci. Teraz i w przyszłości.

Dowiedz się więcej