14 wrz

Rolls-Royce po sowiecku

  Tomek   Zabytki techniki

W 1946 roku sowiecka misja handlowa kupiła w Wielkiej Brytanii technologię silników odrzutowych.
Jak to się stało, że kapitaliści sprzedali po raz kolejny sznur na którym bolszewicy chcieli ich powiesić – na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi..
Fakt pozostaje faktem, sowieci przywieźli ze sobą technologię w postaci licencji na dwie rodziny odrzutowych silników Rolls-Royce: małego Derwenta (ok. 16 kN ciągu) i większego Nene (ok. 23 kN ciągu).
Sowieci, jak to sowieci, nadali tym silnikom proletariackie nazwy RD-500 i RD-45, a potem WK-1 i na ich podstawie przygotowali całe swoje lotnictwo wojskowe przełomu lat 40 i 50. Długo by wymieniać, co latało na Rolls-Roycach.. W naszym lotnictwie: Jak-23, MiG-15, MiG-15 bis, MiG-17, Ił-28 i oczywiście rodzina licencyjnych myśliwców Lim.
Warto wspomnieć, że jeden z rodziny produkowany był w Polsce jako Lis.
Sowieci zmieniali je, modyfikowali (na przykład dopalacz w WK-1F, czyli nasze Lim-5) i nigdy nie przyznawali się, że to kapitalistyczny potwór ze sprężarką odśrodkową.

Powód dla którego postanowiłem umieścić dzisiejszy wpis jest na poniższym zdjęciu: Księgarnia historyczna Grzbiet.pl, projekt Rolls-Royce

Przyznaje, długo przyglądałem się na ten eksponat i błądziłem.. Byłem przekonany, że widzę coś innego.. A to jest perełka! Trochę niekompletna, ale za to w przekroju, i to jakim ślicznym.

Mamy taki plan, aby już wkrótce rozpocząć samodzielny projekt renowacji tego eksponatu. Na razie zbieramy materiały, szacujemy koszty i … sprzedajęmy książki. To ostatnie jest ważne, bowiem finansowanie projektu odbywać się będzie (w dużym stopniu) z wpływów z księgarni historycznej Grzbiet.pl

Ciąg dalszy – nastąpi :)

Komentarze

Zaloguj się aby dodać komentarzKsięgarnia Internetowa Grzbiet.pl
TO ZNACZNIE WIĘCEJ NIŻ ZWYKŁA KSIĘGARNIA HISTORYCZNA

Książki, to nasza pasja. Historia, to miłość. Zabytki techniki, to fascynacja.

W 2013 roku postanowiliśmy robić coś więcej dla zabytków techniki. Aktywnie włączyliśmy się w proces renowacji najstarszego czołgu w polskiej kolekcji muzealnej – Renault FT-17.

Dzisiaj w miarę posiadanego czasu staramy się wspierać muzea by jak najszerzej krzewić myśl techniczną i historię jako taką.

Spotkać nas można w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej (oddział Muzeum Wojska Polskiego).

Prowadząc księgarnia historyczną Grzbiet.pl postanowiliśmy, aby cześć dochodów z tej działalności przeznaczać na wsparcie konserwacji i renowacji zabytków techniki będących w Polskich muzeach.

Szanowni Państwo – z każdą kupioną w księgarni historycznej Grzbiet książką, stajecie się Mecenasami zabytków techniki. To dzięki Wam możemy zrobić więcej, aby zbiory muzealne cieszyły oczy dzieci naszych dzieci. Teraz i w przyszłości.

Dowiedz się więcej