10 lis

Świąteczne przygotowania..

  Tomek   Zabytki techniki

Księgarnia historyczna Grzbiet.pl Niemi Świadkowie Czasem tak jest, że w natłoku zająć znajduje się chwilka na oderwanie od książek..
W ostatnią sobotę znalazłem kilka godzin i ruszyłem do Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. Jak zawsze w soboty liczna grupa wolontariatu przybyła do muzeum. Celem głównym była pomoc w przygotowaniach do 11 listopada.
Wiecie jak to jest - a to działo przestawić, a to pontony przesunąć, jednym słowem utytłać się w historii. Okazja tym fajniejsza, że 11 listopada rusza (nareszcie!!) wystawa "Niemi świadkowie".
Zachęcam do odwiedzenia wystawy, będzie można zobaczyć troszkę sprzętu nie pokazanego do tej pory, będzie widać sporo barbarzyństwa odciśniętego na eksponatach, ale też dużo technicznych rozwiązań i ich rozwój na przestrzeni wojennych lat.
Z radością przyznaję, że Klienci księgarni Grzbiet.pl są cichymi bohaterami tej wystawy. Dzięki Waszym zakupom, Szanowni Klienci, pomogliśmy w przygotowaniach!

Dziękujemy!!

Jak tylko będzie fajna pogoda, zrobię materiał z wystawy. Jest na co popatrzeć!

Praca, pracą, a w przerwie - przygotowania świąteczne :)
Księgarnia historyczna Grzbiet.pl imitator bomby atomowej ... bo święta bez bombki to jak prezenty bez choinki... Z czeluści magazynu porwaliśmy na chwilę bombę. I to nie byle jaką - bo atomową ;)
No, prawie bombę, bo tak serio pisząc jest to imitator bomby atomowej, przygotowany w latach 60 w Polsce. Eksponat dość tajemniczy. Zapis w karcie inwentarzowej bardzo ogólny.
W Lotnictwie z szachownicą, numer 8 opisany jest jako 700 kilogramowy imitator, wykonany z laminatu szklano-epoksydowego, z dwoma zapalnikami TM-24A. 200 kilogramów to trotyl, 500 kilogramów to sadza.
Eksponat z Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej posiada dwie duże litery A, i paski na korpusie. Zapewne jest to odbarwiona pozostałość po oznaczeniach. Z przodu bakelitowe gwintowane gniazdo.

Króciutka sesja zrobiona z jedynie słusznym modelem - Iłem 28. Była z nich niewątpienie ciekawa para!

Księgarnia historyczna Grzbiet.pl imitator bomby atomowej

Księgarnia historyczna Grzbiet.pl imitator bomby atomowej

Księgarnia historyczna Grzbiet.pl imitator bomby atomowej

Księgarnia historyczna Grzbiet.pl imitator bomby atomowej

Księgarnia historyczna Grzbiet.pl imitator bomby atomowej

Po sesji imitator niestety ponownie trafił do magazynu. W obecnej sytuacji muzeum nie ma możliwości aby ten eksponat był wystawiony publicznie.
Może w przyszłym roku uda się to zmienić...


Strategiczna ofensywa powietrzna przeciwko Niemcom Tom 2 Wyzwanie
Strategiczna Ofensywa Powietrzna przeciwko Niemcom
Czas wojny, czas pokoju.  Stany Zjednoczone Ameryki w XX i XXI wieku Tom 2
Wojny z Saddamem Husajnem. Od Pustynnej Burzy do Irackiej Wolności (1991-2003)

Więcej lotnictwa?

Księgarnia historyczna Grzbiet.pl
TO ZNACZNIE WIĘCEJ NIŻ ZWYKŁA KSIĘGARNIA HISTORYCZNA

Książki, to nasza pasja. Historia, to miłość. Zabytki techniki, to fascynacja.

W 2013 roku postanowiliśmy robić coś więcej dla zabytków techniki. Aktywnie włączyliśmy się w proces renowacji najstarszego czołgu w polskiej kolekcji muzealnej – Renault FT-17.

Dzisiaj w miarę posiadanego czasu staramy się wspierać muzea by jak najszerzej krzewić myśl techniczną i historię jako taką.

Spotkać nas można w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej (oddział Muzeum Wojska Polskiego).

Prowadząc księgarnia historyczną Grzbiet.pl postanowiliśmy, aby cześć dochodów z tej działalności przeznaczać na wsparcie konserwacji i renowacji zabytków techniki będących w Polskich muzeach.

Szanowni Państwo – z każdą kupioną w księgarni historycznej Grzbiet książką, stajecie się Mecenasami zabytków techniki. To dzięki Wam możemy zrobić więcej, aby zbiory muzealne cieszyły oczy dzieci naszych dzieci. Teraz i w przyszłości.

Dowiedz się więcej